Põldoale ja -hernele olulisteks toiteelementideks on boor, magneesium, molübdeen ja kaalium.
Molübdeen on oluline liblikõieliste kultuuride juurtel olevate mügarbakterite arenguks, sest need mügarbakterid muudavad õhulämmastiku (N2) taimedele omastatavateks nitraatideks (NO3). Molübdeen soodustab ka õiepungade moodustumist. Boor soodustab õitsemist ja viljumist ning oluline on anda see enne õitsemist. Sobivateks toodeteks on Tradebor Mo ja Phylgreen B Mo. Viimane andis eelmisel hooajal kahes tootmiskatses tubli enamsaagi.
Alates 8 lehest kuni õitsemiseni soovitame pritsida merevetika ekstrakti sisaldava tootega Phylgreen B Mo. Phylgreen B Mo on pruunvetika Ascophyllum nodosum’i ekstraktil põhinev looduslik biostimulaator, mis sisaldab taimedele olulisi mikro- ja makrotoitaineid, süsivesikuid, liitsuhkruid, antioksüdante, vitamiine ning on rikastatud boori ja molübdeeniga. Phylgreen’i koostisosad aitavad tõsta taimede vastupidavust abiootilisele stressile ning parandada taimede ainevahetust, soodustades taimede kasvu, õitsemist, tolmlemist ja viljade moodustumist ning kvaliteeti.
Hästitoimiva ainevahetuse üheks eelduseks on, et taimes oleks piisavalt suhkruid. Stressi tingimustes suhkrute süntees pidurdub. Phylgreeniga taime viidavad suhkrud soodustavad „heaolu parandavate” valkude sünteesi taimes juba üsna stressi algfaasis. Pruunvetika ekstraktist tulenevad suhkruühendid, eelkõige mannitool, aitavad ka põuastressi tingimustes toiteelemente (B ja Mo) taimekudedesse laiali transportida.
Phylgreen B Mo’d katsetati möödunud hooajal kahe mahetootja hernepõldudel
Tartumaal Vainu Agro OÜ hernepõllu üks osa pritsiti tootega Tradebor Mo ning teine osa tootega Phylgreen B Mo, ülejäänud tehnoloogia oli tervel põllul ühesugune. Analoogne katse korraldati tunduvalt tugevama põua all kannatanud piirkonnas Läänemaal Vainu Talu OÜ hernepõllul. Kui Vainu Agros Tartumaal tõi Phylgreen B Mo võrreldes Tradebor Mo’ga enamsaaki 304 kg/ha (vaata joonist), siis Vainu Talus Läänemaal 360 kg/ha.
Vainu Talu OÜ-s oli Phylgreen B Mo’ga töödeldud põlluosal taimik tunduvalt kõrgem, rohkem oli kaunasid taime kohta ning kaunad olid pikemad ja vähem laigulised. Parem vastupidavus abiootilisele stressile oli Phylgreeniga pritsitud põlluosal silmaga näha.
Herne arenguks on oluline ka magneesium (MgO 30-50 kg/ha). Magneesiumi kättesaadavuse parandamiseks on soovitatav herne 3 lehe faasist kuni õitsemise alguseni kasutada EPSO Top´i.
Herne- ja oasaagi moodustumiseks on oluline element ka kaalium, liblikõielised kultuurid vajavad seda kaks korda enam kui lämmastikku. Pritsimine väetisega Final eKo kulunormiga 2 kg/ha õitsemise lõpust kuni kaunade moodustumise alguseni aitab tõsta kultuuri saagikust ning parandada saagi kvaliteeti (suurendada kuivaine ja proteiini sisaldust).