Rukki tee 8, Lehmja küla, Rae vald, 75306 Harjumaa

Mis toimub juunikuus põllul?

Peale niisket ja jahedat kevadperioodi on alanud korralik suvi ning koristusperiood ei ole enam mägede taga. Ilmaennustust vaadates jätkub kõrgeid temperatuure ning sademetevaegust veel üsnagi pikalt. Samas siin-seal üllatavad meid ka ähvardavad sajupilved koos äikesega ning nii mõneski kandis on need kaasa toonud ka tugeva rahe.

Suveperioodile eelnenud pidevad sajud ja niiske taimik koos sobivate temperatuuridega on toonud kaasa põldudel tugeva haiguste surve. Seetõttu on fungitsiidide õige ajastamine olulise tähtsusega.

HELE- JA PRUUNLAIKSUS

Põldudel, kus T1 pritsimine kõrsumise alguses tehti pigem varem ning lipulehe pritsimiseni jäi või jääb kolm või enam nädalat, võib leida nii helelaiksuse kui ka pruunlaiksuse tunnuseid. Helelaiksus on pika peiteajaga, mis tähendab, et nakatumisest sümptomite ilmumiseni võib kuluda isegi kuni 4 nädalat. Seetõttu ongi oluline kaitsta taime juba varajasest kasvufaasist alates.

Tavapäraselt on enamike fungitsiidide mõjuaeg kuni kolm nädalat, haiguste nakkuseks soodsal aastal võib see aga olla lühem. Pruunlaiksus lööb välja tavapäraselt lipulehe faasis, kuid sel aastal on levikuks sobivate tingimuste tõttu  lööbinud see juba varem. Pruunlaiksuse tunneme algusfaasis ära selle järgi, et põllul lehti vastu valgust vaadates näeme heledaid täppe ja laike, mille sees on pruun täpp.

Niiske keskkond soodustab taimehaiguste levikut
Ka praegusel kuumal ajal hoiab öine ja varahommikune kaste taimed pikalt niiskena, mis on hea keskkond taimehaiguste levikuks.

JAHUKASTE

Lisaks on tingimused olnud sobivad ka nisu kollase rooste arenguks. Haiguse levikuks on soodne just jahe kevad nagu tänavu oli. Levik on koldelise iseloomuga. Eriti tuleks jälgida vastuvõtlikke sorte  nagu varajased nisusordid Fredis, Ramiro ja Edvins. Sel aastal on juba näha mahepõldudel tugevaid kahjustusi, ka lipulehtedel. Tugeva nakkuse korral võib saagikadu olla kuni 40%.

Samuti vajab tugeva niiskuse tõttu sel aastal enam tähelepanu jahukaste levik teravilja põldudel. Probleemiks oli see nii tali- kui suviteravilja põldudel – varajastel otradel tasub silma peal hoida, sest need on vastuvõtlikumad jahukastele. Samuti oleme nii mõnelgi varajase odra põllul märganud väga tugevat nakkust. Vastuvõtlik on tavapäraselt ka suvinisu. Juba nakkunud jahukaste puhul on oluline valida tõrjeks toimeained, millel on tugev stop-efekt, nagu näiteks fenpropidiin, spiroksamiin ja protiokonasool. Vastuvõtlikel kultuuridel oleks soovituslik kasutada juba ennetavalt kõrsumise alguses toimeained, mis on jahukastele ennetava mõjuga. Selleks sobivad hästi näiteks metrafenoon, prokinasiid või ka protiokonasool.

Nisu kollane rooste, Tartumaa 2021
Nisu kollane rooste, Tartumaa 2021
Jahukaste taliodral
Jahukaste taliodral (Kui jahukaste kirme on pruunikas, beežikas, roosakas, siis on levikule piir pandud. Värske kirme on valge värvusega)

TULEVASED HAIGUS- JA UMBROHUTÕRJE TÖÖD

Taliotrades ja -rukkis on tänaseks valdavalt kõik tööd tehtud. Talinisu põldudel on käimas viimased väetusringid kvaliteedi parandamiseks ning lipulehes tehtavad pritsimistööd, et kaitsta kõige olulisimaid ülemisi lehti.

Kuna nisu lipuleht ja sellele järgnevad lehed on suure fotosünteesiva pinnaga, siis on oluline hoida ka need tervena, et hoida taimed võimalikult kaua rohelisena ning tagada sellega võimalus kõrge saagi moodustumiseks.

Seega on oluline lipulehe jaoks planeerida tugev, mitut toimeainet sisaldav toode, et tagada haigustõrje maksimaalne efektiivsus. Paljudel sellistel fungitsiididel on ka rohendav efekt, mis aitab hoida taime kauem vitaalsena. Põuaste tingimuste tõttu ei tohiks lipulehes tehtavaid paagisegusid muuta liiga keeruliseks vältimaks negatiivset mõju kultuurtaimikule.

Liblikõielised kultuurid hakkavad varsti õitsema, silma peab peal hoidma just varastel külvidel. Seega, kellel veel boor või muud leheväetised andmata, siis on viimane hetk seda teha. Õitsemise ajal pole soovituslik leheväetiseid kasutada.

Lisaks on oluline ära teha ka kõrreliste tõrje. Praegu veel on võimalik umbrohule pihta saada, kuid hilisemas faasis varjutab juba kultuurtaimik umbrohud ning seetõttu võib herbitsiidide efektiivsus jääda madalaks.

OLUKORD OAPÕLDUDEL

Liblikõielised kultuurid hakkavad varsti õitsema, silma peab peal hoidma just varastel külvidel. Seega, kellel veel boor või muud leheväetised andmata, siis on viimane hetk seda teha. Õitsemise ajal pole soovituslik leheväetiseid kasutada. Lisaks on oluline ära teha ka kõrreliste tõrje. Praegu veel on võimalik umbrohule pihta saada, kuid hilisemas faasis varjutab juba kultuurtaimik umbrohud ning seetõttu võib herbitsiidide efektiivsus jääda madalaks.

Orasheina tõrjel tasub kindlasti kasutada kõrgemaid kulunorme. Kui on probleeme murunurmikaga, siis tasub meeles pidada, et Targa Super ei oma murunurmikale mõju. Sellisel juhul tuleb valik teha Agili või Centurion Plusi kasuks. Laialeheliste tärkamisjärgseks umbrohtude tõrjeks on sel hooajal Eestimaa põldudel uus toode nimega Corum ning oleme näinud toote väga head efektiivsust probleemsete umbrohtude tõrjel.

Oapõldudel on juba märgata haiguslaike: nii šokolaadilaiksust kui ka laikpõletikku. Eelnenud vihmasajud, niiskus ja soodsad temperatuurid on soodustanud haigustesse nakatumist. Laikpõletik levib peamiselt seemnete kaudu, kuid nakatunud taimelt võivad eosed sademetega kanduda ka kõrvalasetsevatele taimedele.

Haigus kahjustab nii hernest kui uba. Esimesed haigustunnused ilmnevad noorematel lehtedel konkreetsete ümarate või ovaalsete ning seest heledamate laikudena. Haiguse arenedes nakatuvad nii lehed, varred, kaunad kui ka seemned. Varte nakatumine võib soodustada kultuuri lamandumist. Seemnete tugeval nakatumisel väheneb võimalus müüa hernest ja uba toiduviljana.

Põldoa-šokolaadilaiksuse alged taimedel. Kuivad ilmad pidurdavad seene arengut.
Põldoa-šokolaadilaiksuse alged taimedel. Kuivad ilmad pidurdavad seene arengut.

Põldoa-šokolaadilaiksus on kiire levikuga ja soodsatel aastatel olulist kahju tekitav haigus. Sümptomid varieeruvad esialgsetest väikestest selgepiirilistest punakas-pruunidest laikudest lehtedel kuni terve taime mustaks tõmbumiseni. Tugev nakkus võib põhjustada kaunade avanemist ja seemnete värvumist. Õite nakatumisel võivad need jääda välja arenemata ja väheneb kaunade arv taimel. Haiguse leviku kiirust mõjutab valdavalt ilmastik: nakkumine on kiirem jahedates ning niisketes tingimustes, eriti õitsemise ajal. Hilisem varte nakatumine võib põhjustada kultuuri lamandumist. Šokolaadilaiksus levib kasvuaegselt sademetega ning tuulega ja optimaalsed tingimused arenguks on temperatuuril +15..+18 kraadi ja kõrge õhuniiskus.

Põldoa-šokolaadilaiksuse alged taimedel. Kuivad ilmad pidurdavad seene arengut.
Põldoa-šokolaadilaiksuse alged taimedel. Kuivad ilmad pidurdavad seene arengut.
Corum+Dash mõju umbrohtudele
Corum+Dash mõju umbrohtudele
5/5 (2 Reviews)

Seotud postitused

Kommenteeri