Rukki tee 8, Lehmja küla, Rae vald, 75306 Harjumaa

Umbrohud, mis köögiviljapõldudel muret teevad

Köögiviljapõldude kutsumata külalised, kes end hästi tunnevad ja lase sorditaimedel korralikult kosuda.

Porgandipõllu umbrohud

Must maavits Solanum nigrum

Inglise keeles: Black nightshade. Saksa keeles: Schwarze Nachtschatten.

Kuulub maavitsaliste sugukonda, üheaastane. Püstiste varte kõrgus on 15 kuni 70 cm. Varred rohtjad ja harunenud. Lehed terved, munajad. Õied valged, 1 cm
läbimõõduga. Õitseb juunist septembrini. Marjad mustad.
Must maavits on mürgine.

Porgandipõllul efektiivne toimiv tõrjelahendus täna puudub, kuna Fenixi mõju jääb selle umbrohu tõrjel ebapiisavaks.

Raskesti tõrjutav maavitsa liik Solanum physalifolium

Porgandipõllul leidub musta maavitsa Solanum nigrum kõrval veelgi raskemini tõrjele alluva maavitsa liigi Solanum physalifolium.

Viimase lehed ja varred on kaetud karvakestega ja seetõttu ei taha keemiline tõrje mõjuda. Pealegi on ka musta maavitsa tõrje porgandipõllul pärast toimeaine linurooni turult kadumist väga problemaatiline. Kartulipõllu jaoks on näiteks Metricu ja Promani näol lahendused olemas.

Porgandipõllu umbrohtude tõrjumiseks tuleb vastavalt vajadusele ja umbrohtumusele valida sobivad vahendid. Kui põllul on koha leidnud kare kõrvik või must maavits: millised nad välja näevad ja soovitusi tõrjeks vaata siit...

Keemilise umbrohutõrje lahendused porgandipõllul

Efektiivne toimiv lahendus musta maavitsa tõrjeks porgandipõllul täna puudub, kuna Fenixi mõju jääb selle umbrohu tõrjel ebapiisavaks.

Kare kõrvikut aitavad tõrjuda Mistral 70 WG ja Stomp CS.

Mistral 70 WG

kasutatakse porgandil enne tärkamist (BBCH 00-09) kulunormiga 0,075-0,150 kg /ha. Mistral® 70 WG tõrjub hästi harilik kesalille, valget hanemaltsa, harilikku hiirekõrva, linnurohtu, verevat iminõgest, vesiheina, põldmailast, põldkannikest, põldsinepit, harilikku kurekaela, põld-harakalatva, tähk-kukehirssi jt. Keskmine tõrjeefekt on konnatatrale, kaharale kirburohule. Mistral® 70 WG ei tõrju põldohakat, harilikku kassitappu, piimalille, roomavat madarat, harilikku orasheina.

Stomp CS

toime on tõhus: kõrrelistele umbrohtudele – rukki-kastehein, aas-rebasesaba, murunurmikas; kaheidulehelistele ja laialehelistele umbrohtudele – roomav madar e virn, vesihein, põldlõosilm, kõrvikud, iminõgesed, mailased, kummelid, kannikesed. Vähem tõhus on preparaat hästi arenenud juurestikuga umbrohtudele. Juurest kasvavatele mitmeaastastele umbrohtudele mõju puudub.

Fenix

Fenixi kasutamiseks on kaks võimalust: 1. võimalus – üks pritsimine kasvuperioodil peale külvi, kuid enne kultuuri tärkamist Kulunorm: 2,5 l/ha 2. võimalus – jaotatud pritsimine. Võimaldab paremini tõrjuda uuest tärganud umbrohtusid. Esimene pritsimine peale külvi, kuid enne kultuuri tärkamist. Kulunorm: 1,5 l/ha Teine pritsimine, kui kultuuril on arenenud 2 pärislehte ja uued umbrohud on tärganud. Kulunorm: 1,0 l/ha.

Umbrohud söögipeedi põllul

Tähk-kukehirss Echinochloa cruss-galli (L.) P. Beauv. (Poaceae)

Inglise keeles: Barnyard grass, cockspur grass. Saksa keeles: Hühner-Hirse.

Kuulub kõrreliste sugukonda, lühiealine suviumbrohi. Taim 20-100 cm kõrge, kõrs püstine ja tõusev, alumiste sõlmede kohalt sageli harunenud. Lehed tume-hallikasrohelised, heleda keskrooga, tipu pool ja servadel karedad. Liitõisiku harud tähkjad. Pähikud asetsevad tihedalt, võrdlemisi pikaohtelised. Õitseb juulist oktoobrini. Üks taim annab 200-1000 seemet, mis on mullas kuni 13 aastat idanemisvõimelised. Tärkab hiliskevadel 0,5-5 sügavuselt, minimaalne idanemistemperatuur 4-6°.

Üheiduleheliste umbrohtude tõrjeks mõeldud herbitsiidide mõjule allub hästi. Parim mõju saavutatakse herbitsiidide pritsimisel kuni umbrohtude 4 pärislehe staadiumis.

Focus Ultra – BBCH 12-39, kaks lehte kuni lehestiku kasvu ja juurika arengu lõpp.

Tähkjas rebashein Amaranthus retroflexus

Kuulub rebasheinaliste sugukonda, lühiealine suviumbrohi. Taim kahvaturoheline, vars ja õisik sageli punaka tooniga, 50-100 cm kõrge, püstine. Lehed munajasrombjad. Õisik paljuõieline, tihe, enamasti lühike. Õitseb juunist oktoobrini.

Üks taim annab 5000 (kuid võib anda kuni miljon) seemet. Tärkab alles 6-8°C juures (optimaalne 20 °C) kuni 3 cm sügavuselt mullast. Seemned võivad mullas säilitada eluvõime kuni 40 aastat. Taim on soojuse- ja valgusenõudlik, Seetõttu kasvab sagedasti rühvelkuurides, samuti ka rapsipõllul. Eelistab viljakaid, lämmastikurikkaid muldi.

Mitte lasta taimel viljuda. Agrotehniline tõrje sama, mis teistel seemneumbrohtudel. Herbitsiidide mõjule allub hästi.

Soo-nõianõges Stachys palustris L.

Kuulub huulõieliste sugukonda, mitmeaastane risoomidega umbrohi. Taim on 20-80 cm kõrgune, neljakandilise püstise karvase varrega. Alumised lehed sulgroodsed, kitsas- või munajassüstjad, kaetud lidus karvadega, saagja servaga. Õitseb juulis, augustis. Õisikud purpurpunased või purpurlillad.

Paljuneb seemnete ja risoomide abil. Üks taim annab kuni 250 vilja, mis tärkavad kuni 6-7 cm sügavuselt. Seemned idanevad aeglaselt ja idanemisvõime säilib mullas mitu aastat. Esineb peamiselt niisketel ja happelistel muldadel.

Harilik puju Artemisia vulgaris L.

Kuulub korvõieliste sugukonda, mitmeaastane risoomidega umbrohi. Taime kõrgus 30-150 cm, püstiste punakate vartega. Lehed pealt tumerohelised, paljad, alt valgeviltjad. Sügavalt lõhestunud, pealt läikivad tumerohelised, alt hallikasviltjad lihtlehed on kuni kolmelisulgjaguse labaga. Varred on püstised või alusel tõusvad, tugevad, harunenud ja kaetud viltjate karvadega, varre tipmised osad tihedama karvastusega, alumises osas puituvad. Värvuselt sageli lillakaspunased. Lehed sulgjagused, ülemised vähem lõhestunud kui alumised, tipmised lõhestumata ja kõrvakestega. Õitseb juulis ja augustis. Õied kollased või punakad. Korvõisikud pikas, tihedas pöörises.

Seemnis pikliksüstjas, veidi kõverdunud, välisküljelt kumer. Üks taim võib anda 150000-700000 seemet. Idaneb kuni 2-3 cm sügavuselt, minimaalne idanemistemperatuur 2-4°C. Risoomid tugevad, 10-15 cm pikad.

Tõrje: Seemnete leviku vältimiseks niita taimed enne õitsemist, hoida korras põllu servad ja sõnnikupatareid. Taime hävitab mehaaniline harimine: rühvelkultuuride vaheltharimine, kõrre koorimine ja korralik sügiskünd. Noorelt allub hästi keemilisele umbrohu­tõrjele.

Keemilise umbrohutõrje lahendused söögipeedi põllul

Umbrohtude tõrjumisel on abiks Targa Super, Betanal Expert, Lontrel 72 SG ja Goltix 700 SC.

Targa Super

0,75-1,25 l/ha tõrjub tähk-kukehirssi jt lühiealisi kõrrelisi umbrohtusid. Orasheina tõrjeks kulunorm 1,25-2 l/ha.

Betanal Expert

Betanal Experti täisnorm on 3,0 l/ha. Preparaadi mõju on tõhusam, kui see norm jaotatakse 2-3 pritsimiskorra vahel ning pritsitakse, kui umbrohud on idulehtede faasis. Kuna kasvatustingimused on tihti erinevad, oleme välja töötanud kolm soovituslikku pritsimisskeemi.

Vastuvõtlikud umbrohud (95-100% mõju):
Valge hanemalts, tähkjas rebashein, harilik hiirekõrv, põld-harakalatv, roomav madar, iminõgesed, põldsinep, must maavits, vesihein, põld-litterhein, mailased, harilik punand, murunurmikas, harilik ristirohi, põldrõigas, põld-varsapõlv.

Keskmiselt vastuvõtlikud umbrohud (75-94% mõju):
Rukki-kastehein, võõrkakar, erilehine linnurohi, kahar kirburohi, harilik kirburohi, raudnõges, põldkannike, harilik rukkilill, harilik malts.

Osaliselt vastuvõtlik (50–74%) on kesalill.

I SKEEM

Esimene pritsimine tehakse, kui umbrohud on idulehtede faasis. Suhkru- ja söödapeedi kasvufaas ei ole oluline, punapeet peab olema samuti idulehtede faasis.

I pritsimine – Betanal Expert 1 l/ha;

II pritsimine 5-10 päeva pärast esimest, kui uued umbrohud on tärganud – Betanal Expert 1 l/ha;

III pritsimine 5-10 päeva pärast eelmist pritsimist, kui uued umbrohud on tärganud – Betanal Expert 1 l/ha.

II SKEEM

Esimene pritsimine tehakse, kui suhkru-, sööda- ja punapeet on 2 lehe faasis ning umbrohtudel ei ole arenenud rohkem kui 2 pärislehte.

I pritsimine – Betanal Expert 1,3 l/ha;

II pritsimine 5-10 päeva pärast esimest, kui uued umbrohud on tärganud – Betanal Expert 1,7 l/ha.

III SKEEM

Pritsitakse, kui suhkru-, sööda- ja punapeet on 4 lehe faasis ning umbrohtudel on 2 või enam pärislehte.

Üks pritsimine – Betanal Expert 3 l/ha.

Kui esineb rohkesti kesalille, valget karikakart ja rapsi võõrkultuurina, võib paagisegusse lisada Goltix 700 SC:

Esimene pritsimine tehakse, kui umbrohud on idulehtede faasis. Suhkru- ja söödapeedi kasvufaas ei ole oluline, punapeet peab olema samuti idulehtede faasis.

I pritsimine – Betanal Expert 1 l/ha + Goltix 700 SC 1 l/ha;

II pritsimine 5-10 päeva pärast esimest, kui uued umbrohud on tärganud – Betanal Expert 1 l/ha + Goltix 700 SC 1 l/ha.

III pritsimine 5-10 päeva pärast eelmist pritsimist, kui uued umbrohud on tärganud – Betanal Expert 1 l/ha + Goltix 1 l/ha.

Lontrel 72 SG

– söögipeet BBCH 12-15 (2. pärislehest kuni 5. pärisleheni) – 165 g/ha.

Preparaat mõjub suurepäraselt või hästi (90-100%) järgnevatele umbrohtudele: vesihein, linnukapsas, kummel, malts, kesalill, kare kõrvik, iminõgesed, kannike, raudnõges, murunurmikas, põld-litterhein, harilik hiirekõrv, must maavits ja piimalillelised.

Mõju on hea või rahuldav (75-90%): valge hanemalts, põldsinep, erilehine linnurohi, kahar kirburohi, harilik punand ja põldrõigas.

Konnatatrale ja virnale on mõju sageli ebapiisav. Ei avalda mõju juurumbrohtudele.

Goltix 700 SC

– söögipeet BBCH10-18 – 0,75-1,5 l/ha. Pritsitakse, kui söögipeet on 2 pärislehe faasis ja umbrohul on 2-4 pärislehte. Kui peedi seemikud on nõrgad, siis on parem oodata, kuni need muutuvad tugevamateks. Kokku kuni 4 pritsimiskorda hooaja kogunormiga kuni 3 l/ha.

Tõrje tõhusus >90%: valge karikakar, tuliohakas, harilik ristirohi, kolmisruse, harilik puju, kollane jaanikakar, harilik linnukapsas, üheaastane õnnehein, ristik, rukkilill, lõhnav kummel, harilik kesalill, teekummel, võilill ja piimohakas.
Tõrje tõhusus 70-90%: harilik raudrohi, harilik tatar, paljas võõrkakar, aed-harakaputk, harilik raudrohi, põldkonnatatar, harilik päevalill, must maavits ja metsporgand.

Kartulipõllu umbrohud

Päevalill

Kasvas samal põllul eelkultuurina eelmisel aastal.

Keemiline umbrohutõrje kartulipõllul

Umbrohtude tõrjumisel on abiks Fenix, Metric, Mistral 700 WG, Proman ja Titus 25 DF.

Fenix

– kasutatakse peale kartuli mahapanekut või peale viimast vaheltharimist, kuid mitte hiljem kui üks nädal enne kartuli tärkamist.

Kulunorm: 2,5-3,0 l/ha.

Hea mõju (90-100%) : põldsinep, kahar kirburohi, põld-lõosilm, põldmagun, põld-litterhein.

Piisav mõju (85-90%): roomav madar e virn, harilik kirburohi, harilik vesihein, harilik linnukapsas, kesalill, kummel, valge hanemalts, raps võõrkultuurina, iminõgeselised, piimohakalised, harilik malts.

Metric

Metric – 1,5 l/ha võimalikult kohe pärast kultuuri külvamist ja nii enne kultuuri kui ka umbrohu tärkamist.

Samaaegselt pritsimisega tärganud kultuur võib saada tugevalt kahjustada!

Kõrrelised umbrohud
Täielik tõrje: rebasesaba, täht-kukehirss ja murunurmikas.

Laialehelised umbrohud
Väga hästi tõrjutavad: pujuleheline ambrosia, kreeka rebashein, harilik malts, harilik hiirekõrv, rukkilill, valge hanemalts, punane hanemalts, harilik ogaõun, harilik punand, roomav madar, punand, seljarohi, konnatatar, põldrõigas, põldsinep, vesihein, raudnõges ja põldkannike.

Mistral 700 WG

Pritsitakse enne kartuli tärkamist 0.5–0.7 kg/ha või pärast kartuli tärkamist (kartul 8–10 cm kõrge) 0.3–0.5 kg/ha.

Jaotatud pritsimine:
esimene enne kartuli tärkamist kulunormiga 0,3-0,4 kg/ha ja
teine pärast kartuli tärkamist (taimed on 8-10 cm kõrgused) kulunormiga 0,2-0,3 kg/ha.

Jaotatud pritsimine vajalik märgadel, suure orgaanilise aine sisaldusega pinnastel.

Mistral 700 WG’d võib kasutada tärkamiseelselt või tärkamisjärgselt (kui kartul on 5-10 cm kõrge). 7-10 päeva pärast pritsimist herbitsiidiga Mistral 700 WG ei tohi mulda liigutada, et mitte kahjustada moodustunud õhukest herbitsiidikilet ning tagada pikem toimeaeg. Suurim efektiivsus saavutatakse juhul, kui muld sisaldab piisavalt niiskust.

Hästi tõrjutavad umbrohud:
Harilik kesalill, valge hanemalts, harilik hiirekõrv, linnurohi, verev iminõges, vesihein, põldmailane, põldkannike, põldsinep, harilik kurekael, põld-harakalatv, tähk-kukehirss jt.

Keskmiselt tõrjutavad umbrohud: Konnatatar, kahar kirburohi

Mittetõrjutavad umbrohud:
Põldohakas, harilik kassitapp, piimalill, roomav madar, harilik orashein.

Proman

Pritsitakse enne kartuli tärkamist 2 l/ha.

Hästi tõrjutavad umbrohud (tõhusus üle 90%):
Valge hanemalts, verev iminõges, harilik kesalill, murunurmikas, vesihein, põldkannike.

Tõrje tõhusus 70-90%:
Harilik hiirekõrv, erilehine linnurohi, kassitapp, harilik kirburohi, harilik ristirohi, must maavits, põld-litterhein, põldsinep, kahar kirburohi, harilik punand

Efektiivsus roomavale madarale jääb nõrgaks.

Titus 25 DF

Ühe hooaja jooksul on Titus 25 DF -ga lubatud 1 pritsimine või 2 pritsimist jaotatud kulunormiga.
Maksimaalne kogus 2 x 25 g/ha Titus 25 DF hooaja jooksul.
Kasutada koos märgajaga 200 ml/ha.

Mõjub hästi kuni väga hästi: orashein jt kõrrelised umbrohud, kesalill, kõrvikud, põldlõosilm, hiirekõrv, ristõielised umbrohud, virn, vesihein.

Keskpärane efekt on maltsa, puju,iminõgeste, konnatatra, põldkannikese, maavitsa, erinevalehise linnurohu ja punandi tõrjel.

Ebapiisavalt tõrjub Titus® 25 DF DF kirburohtusid, aaskannikest ja mailasi.

Põldosi Equisetum arvense L.
Põldosjaga kaasnevad põllul mured – levinud teatud kohtades põllul, ummistab põllutöömasinad, keeruline hävitada.

Põldosjast on väga keeruline lahti saada risoomide pärast ja umbroni ei allu herbitsiidile. Kuna kartulipõllule lubatud tooteid ei ole – lahenduseks võib olla viljavaheldus, mille puhul saab teraviljast tõrjuda keemiliste vahenditega.
Kindlasti tasub katsetada pinnase pH tõstmisega lupjamise abl ning mullaviljakuse tõstmist – põldosi ei kasva viljakas ja mittehappelises pinnases.

Põldosi on raskesti hävitatav umbrohi. See on mitmeaastane eostaim, mis kuulub osjaliste sugukonda. Eelistab niiskemaid ja happelisemaid muldi. Paljuneb nii risoomidega kui ka eostega, mis juba aprillis-mais tuulega laiali kantakse.
Varakevadel ilmuvad lülilised mitteharunevad heledad varred, mille tipus on eospesa. Peale eoste valmimist arenevad harunenud rohelised varred. Taime kõrgus kuni 40 cm.

Herbitsiididega pritsimine ei aita, sest peenikestele männasokstele ei jää vedelik külge.

Põldosja risoomid asuvad allapoole künnikihti ja muudavad põldosja tõrje väga keeruliseks

Olenedes mulla veerežiimist, võivad risoomid olla 30 cm-1 m sügavusel. Risoomide hävitamise teeb raskemaks see, et need asuvad kuni meetri sügavusel või isegi sügavamal. Risoomi tükeldamine soodustab osja paljunemist. Mustjaspruuni kuni musta risoomi sõlmede kohal on ka kimbuke niitjaid juuri ning varutoitaineid täis mugulaid (läbimõõt kuni 1 cm), millest taim saab kevadel jõudu. Võimas risoomistik elab tänu toitainerikastele maapealsetele taimeosadele. Kui viimaseid visalt hävitada, kulutab taim ära risoomides olevad toiduvarud ning hääbub tasapisi. Selline viis vajab järjekindlust.

Lahenduseks viljavaheldus

Põldosja levikut aitab pidurdada liigniiske maa kuivendamine, happelise mulla lupjamine ja mullaviljakuse parandamine.

Põldosjarikkal põllul on mõttekas kasvatada aastast aastasse vaheltharitavaid kultuure, nii ei ole osjal võimalik maapealset osa kasvatada.

Kui risoomides varud lõpevad, põldosi sureb. Seepärast on kõige tõhusam tõrjeviis taimest elujõud välja kurnata, hävitades korduvalt kõplamisega mullapinnale ilmuvad võrseid. Kaevamisel või künnil mullas katkenud-tükeldatud risoomid soodustavad hoopis umbrohu paljunemist.

Põldosja peetakse indikaatortaimeks, mis näitab happelist mulda.

Porgandipõllu umbrohtude tõrjumiseks tuleb vastavalt vajadusele ja umbrohtumusele valida sobivad vahendid. Kui põllul on koha leidnud kare kõrvik või must maavits: millised nad välja näevad ja soovitusi tõrjeks vaata siit...
Porgandipõllu umbrohtude tõrjumiseks tuleb vastavalt vajadusele ja umbrohtumusele valida sobivad vahendid. Kui põllul on koha leidnud kare kõrvik või must maavits: millised nad välja näevad ja soovitusi tõrjeks vaata siit...
Porgandipõllu umbrohtude tõrjumiseks tuleb vastavalt vajadusele ja umbrohtumusele valida sobivad vahendid. Kui põllul on koha leidnud kare kõrvik või must maavits: millised nad välja näevad ja soovitusi tõrjeks vaata siit...
3.5/5 (4 Reviews)

Seotud postitused

Kommenteeri