Rukki tee 8, Lehmja küla, Rae vald, 75306 Harjumaa

Sügisesed taliteraviljade lehekaudsed täiendväetamise katsed mangaani ja kaaliumiga

Mangaanil ja kaaliumil on tähtis roll teraviljade talvekindluse ja haigustele vastupanuvõime parandamisel ning stressi ennetamisel. Mangaan soodustab juba sügisel teraviljade võrsumist. See on oluline seetõttu, et teraviljade saagipotentsiaali moodustavad just sügisel arenenud võrsed.

Kaalium aitab tõsta taimekudedes suhkrute sisaldust. Seeläbi on taim vastupidavam temperatuuride kõikumisele. Lisaks aitab kaalium tugevdada taimerakkude seinu.

Mangaankelaadi ja kaaliumväetise katse

2019. aasta hooajal katsetasime Kuusiku Katsekeskuses mangaankelaadi Tradecorp Mn ja vedela kaaliumväetise Final K mõju talinisu saagikusele.

 Katsepõllult värskelt võetud mullaproovide tulemused näitasid madalat kaaliumi ja mangaani sisaldust mullas. Lisaks oli pH kõrge, mis omakorda pärsib mõlema elemendi omastamist mullast.

Kui mangaani puudus mullas on suur, siis sügisesele pritsimisele lisaks on vajalik ka kevadine pritsimine. Mangaan on taimes halvasti liikuv ning puudus ilmneb aja möödudes uuesti. Defitsiidi sümptomite uuesti ilmnemisel tuleb pritsimist korrata. Kõige efektiivsemalt saab ennetada ja ravida mangaanipuudust just lehekaudse väetamisega.

2018. a. sügisel pritsiti talinisu põllu üht osa mangaankelaadiga Tradecorp Mn 1 kg/ha, teist osa kaaliumi vedelväetisega Final K 1,0 l/ha ning kolmas osa oli kontrollvariant ilma sügisese leheväetiseta. Lehekaudsed pritsimised tehti koos herbitsiidiga 15. oktoobril.

Katsetulemus

Võrreldes kontrollvariandiga tõi sügisene lehekaudne väetamine mangaankelaadiga Tradecorp Mn 1,2 t/ha enamsaaki ja 165 eur/ha enamtulu. Sügisene kaaliumiga pritsimine tõi enamsaaki 1,3 t/ha ja 185 eur/ha enamtulu.
*Tulukuse arvutamisel kasutati söödanisu 2019.a. hinda 146 eur/t.

Mangaani ja kaaliumiga väetamise katse tulemused
Sügisese mangaankelaadi Tradecorp Mn ja vedela kaaliumväetise Final K mõju talinisu saagikusele

Tradecorp Mn (samuti nagu Tradecorp Zn, Tradecorp ZnMn, Tradecorp Cu ja Tradecorp AZ) on vees hästi lahustuv kiire mõjuga EDTA kelaat, mis on juba madalate normidega kasutades efektiivne ning paagisegudes taimekaitsevahenditega hästi segunev.

Final K on kõrge kaaliumisisaldusega väetislahus, mis sisaldab vähesel määral ka lämmastikku ning sobib kokku enamike vees lahustuvate väetiste ja taimekaitsevahenditega, va happelise reaktsiooniga väetised või taimekaitsevahendid.

Mangaankelaatide Tradecorp MnZn ja Tradecorp Mn katse

2018. a hooajal korraldasime Kuusiku Katsekeskuses mangaankelaadiga sarnase katse taliodral.

2017. a. sügisel pritsiti taliodra põllu üht osa mangaankelaadiga Tradecorp Mn 1 kg/ha, teist osa mangaan-tsinkkelaadiga Tradecorp MnZn 1 kg/ha ning kolmas osa oli kontrollvariant ilma sügisese leheväetiseta. Lehekaudsed pritsimised tehti koos fungitsiidiga 10. oktoobril.

Katsetulemus

Sügisel pritsitud mangaankelaat Tradecorp Mn andis 1,6 t/ha enamsaaki ja 213 EUR/ha enamtulu. (Tulukuse arvutamisel kasutati odra 2018.a. hinda 139 eur/t.)Produktiivvõrseid taime kohta oli 3 võrra rohkem kui kontrollvariandis ning kõrgem oli ka 1000 tera kaal.

Tradecorp MnZn andis natuke väiksema enamsaagi kui Tradecorp Mn. Kuna Kuusiku muldades esineb suur mangaanipuudus, siis võib põhjuseks pidada kahe toote erinevat mangaani sisaldust. Toode Tradecorp ZnMn sisaldab lisaks mangaanile ka tsinki, kuid mangaani kogus on kaks korda madalam kui mangaankelaadis Tradcorp Mn.

Sügisese täiendväetamise katse tulemused
Sügisese mangaan- ja mangaan-tsinkkelaadi mõju taliodra saagikusele
5/5 (1 Review)

Seotud postitused

Kommenteeri