Rukki tee 8, Lehmja küla, Rae vald, 75306 Harjumaa

Terve vasikas ei köhi

Baltic Agro loomakasvatuse müügiesindajad näevad töö käigus liigagi tihti piimafarmerite suurt muret seoses vasikate hingamisteede haigustega. Ravimisest hoolimata on vasikad nohused, köhivad ning surevad. Noorloomade kasv jääb kiduraks ning lüpsiloomaks saades on toodang oodatust madalam. Suurest suremusest tingituna on probleemiks karja taastootmine ja kõrged üleskasvatuskulud.
Veterinaarid teevad kõik endast oleneva, määrates haigustekitajad ja sobiva ravi. Miks on ikkagi nii, et isegi sama haigustekitaja puhul on erinevates farmides hingamisteede haiguste kulg ja suremus oluliselt erineval tasemel? Need põhjused on 1) keskkond ja 2) söötmine.

Keskkonna mõju

Tuuletõmme, kõrge õhuniiskus, märg ase ning liiga tihe asustus on kindlasti raskendavad asjaolud. Keskkonna muutmine võtab alati pigem rohkem aega ning paraku on olukordi, kus päris kõike paika ei saagi. Teadvusta neid aspekte, mida ei saa üldse või lähiajal paremaks teha ning panusta tugevalt nendesse keskkonna oludesse, mida saad kohe muuta. Näiteks on pigem kiire ja lihtne lahendus tagada rohke puhas allapanu. Keskkonna sobivamaks muutmisega saab tasakaalustada raskendavate asjaolude mõju.

Söötmisega kiirelt paremaks

Ainuüksi sööda, näiteks täispiimapulbri väljavahetamisega võib olukorra kiiresti kontrolli alla saada. Kalvostart CAIR täispiimaasendajaga on Eesti farmides saavutatud drastilisi tulemusi. Suremus hingamisteede haiguste tagajärjel on langenud pea olematu tasemeni ning vasikate ravimine antibiootikumidega on oluliselt vähenenud.

Katsetulemused

Katsete tulemused ja farmerite kogemused kinnitavad teineteist. Kalvostart CAIR’iga läbi viidud katses oli 33% väiksem nii respiratoorseid haigusi põdevate vasikate hulk kui ka antibiootikumide kasutamise vajadus.

Antibiootikumide kasutus (hingamisteed)

  • Osakaal vasikatest, %

Köhimine

  • Päevi vasika kohta

Lisaks paremale tervislikule olukorrale muutus kohalike loomakasvatajate pilgu läbi silmnähtavalt paremaks vasikate toitumus ja juurdekasv. Täheldatud on ka pikemat ja rahulikumat und. Kalvostart CAIR’is sisalduvad looduslikud ürdid võimaldavad vasikal paremini hingata ning tänu sellele ongi parem söömus, juurdekasv ja tervis.

Vabam hingamine on taganud katses 15% parema söömuse ja 10% parema juurdekasvu. Nii saavutatakse soovitud aja jooksul õige võõrutuskaal ja seedesüsteemi areng. Tatise ja kinnise ninaga on raske süüa sellised kuivasid söötasid nagu hein ja starter, kuid Kalvostart Cairiga pole see enam probleem.

  • Kontroll
  • Kalvostart CAIR

Oleme Kalvostart CAIR’i kasutamise tulemustega Eesti farmides väga rahul ja soovitame kasutada kõigis vasikate hingamisteede muredega farmides.

0/5 (0 Reviews)

Seotud postitused

Kommenteeri