Rukki tee 8, Lehmja küla, Rae vald, 75306 Harjumaa

Seirake talirapsi põlde

Käesoleval sügisperioodil on tulnud juba mitmeid teateid talirapsi põldudel tegutsevatest naeri-lehevaablase (Athalia rosae) ebaröövikutest, kes aplalt ristõieliste kultuuride lehti roodavad. Ebaröövikud kasvavad kuni 18 mm pikkuseks ning neil on kolm paari rindmikujalgu. Naeri-lehevaablasel võib soodsate tingimuste korral esineda kuni 3 põlvkonda aastas ning kolmas põlvkond võib kahjustada noori talirapsi taimi. Hilise kasvujärgu vastsed on tumerohelise kuni sametmusta värvusega. Üldjuhul on tegemist majanduslikult vähetähtsa kahjuriga, kuid põlde tuleb jälgida ning tõrjekriteeriumi ületamisel siiski planeerida ka insektitsiidiga pritsimine.

Naeri-lehevaablase ebaröövik.
Naeri-lehevaablase ebaröövikud.

Edukalt saab neid tõrjuda kontaktsete preparaatidega (näiteks Cyperkill 500 EC 0,05 l/ha, Decis Mega 0,125-0,15 l/ha, Mavrik 0,2 l/ha). Siinkohal tuletaks meelde, et päevasel ajal ei tohi kasutada tooteid, mis sisaldavad tsüpermetriini (Cyperkill 500 EC). Decis Mega võib kasutada päevasel ajal juhul, kui mesilased ega teised tolmeldajad ei lendle.

Tõrjekriteerium: Ühel taimel 2–3 ebaröövikut ja asustatud on 10–15% taimedest.

Teine kahjur, keda võib talirapsi põldudel märgata, on suure-kapsaliblika (Pieris brassicae) röövikud, kes närivad ristõieliste taimede lehekudet, suure arvukuse korral roodavad terve lehe. Röövikud on aktiivsemad päikselisel päeval, selliselt juhul toituvad nad aktiivsemalt. Kapsaliblika röövik on tumeda seljaga, kollakasmustade tähnide ja hõredate karvakestega.

Suure-kapsaliblika röövikud.
Suure-kapsaliblika röövikud.

Tõrje kriteeriumiks kapsaliblikate puhul on 5 röövikut taime kohta ja 25% röövikutega asustatud taimi. Tõrjeks sobivaim aeg on siis, kui röövikud on vanemas kasvujärgus, sest siis on nad piisavalt aktiivsed.

5/5 (2 Reviews)

Kommenteeri