Rukki tee 8, Lehmja küla, Rae vald, 75306 Harjumaa

Clearfieldi tehnoloogia on levinud ka Venemaal

Eesti põllumajandustootjad käisid 18.-21. juunil 2019 Baltic Agro ja BASFi poolt organiseeritud õppereisil Venemaal, et visata pilk peale sealsele põllumajandussaaduste tootmisele ja töötlemisele.

Venemaa on pindalalt suur ning mullastiku ja klimaatiliste tingimuste poolest äärmiselt mitmekesine. Tee viis meid Moskvast lõuna suunas Tuula, Voronezi ja Lipetski põldudele. Külastasime BASFi sealse meeskonna poolt korraldatud põllupäeva, toiduõlitehast „Kubanmaslo EMZ“, mis asustati 1999. aastal ning on üks suurimaid maisiõli tootjaid ning rapsiõli eksportijaid Venemaal, ning ajaloomuuseumit „Kulikovo pole“. Lisaks tegime ringkäigu ka Kubagro tootmispõldudel.

Külastatud piirkonnas on põhirõhk suunatud teraviljade kasvatamisele. Olulisemad kultuurid on talinisu, suvinisu ning oder. Vähesel määral kasvatatakse ka kaera ja rukist. Rukkipinnad on viimasel ajal tugevalt alanenud nõudluse vähenemise tõttu. Toidulaual on muutunud üha olulisemaks valge sai, mistõttu musta leiva tarbimine on jäänud minimaalseks.

Suures mahus kasvatatakse seal piirkonnas ka kartulit. Külastatud kolm oblastit toodavad 40% riigi kartulitoodangust.

Lisaks kasvatatakse neis piirkondades ka suures mahus suvirapsi. Talirapsi tootmine jääb pigem riigi läänepoolsetele aladele, mis on merele lähemal. Taliraps on seal veel riskikultuur, sest kliima on kontinentaalne, probleemid on talvitumisega ning sügisel fungitsiide veel ei kasutata.
Suvirapsi kasvatamisel on levinud Clearfield tehnoloogia, mille eeliseks on asjaolu, et ühe pritsimisega saab kontrolli alla nii kaheidulehelised, sh ristõielised, kui ka üheaastased kõrrelised umbrohud. Eelnimetatud tehnoloogia jaoks mõeldud herbitsiide tohib kasutada vaid Clearfield rapsisortidel. Pritsides teisi sorte on tulemuseks taimiku hävimine. Clearfield tehnoloogiat kasutatakse Venemaal aktiivselt ka päevalillede kasvatamisel.

Ajaloomuuseum, mida reisil olles külastasime – Kulikovo Pole – kajastas Kulikovo lahinguga seotud ajalugu ning giid tegi meile põhjaliku ekskursiooni piltlikult öeldes läbi aastakümnete, et kirjeldada lahingu tagamaid, strateegiaid ning lõpptulemust. Põneva ning silmapaistva arhitektuuriga muuseumikompleks asub väga lähedal lahingu arvatavale toimumispaigale. Kulikovo lahing toimus 8. septembril 1380. aastal ning lõppes ühendatud Vene ja Leedu vägede võiduga tatarlaste üle.

Taimekasvatus Venemaal laiub suurtel põllumassiividel. Külastasime ettevõtet „Kubagro“, mis kuulub „Kubanmaslo EMZ“ gruppi. Seal peatusime talinisu põllul ning Clearfield suvirapsi põllul. Lisaks oli tootja juurde rajatud ka katse võrdlemaks erinevaid suvirapsi sorte. Venemaal on väetiste kasutamine tagasihoidlik ning lämmastikväetistel põhinev. Kompleksväetiseid kasutatakse üldjuhul vaid rapsil ning sedagi väikeses mahus. Riigi keskmisena on teraviljadel kasutatav lämmastikunorm 30 kg/ha toimeaines. Külastatud piirkonnas on aga tegemist viljaka mustmullavööndiga, kus väetist kasutati rohkem, kuid samas loodeti suures osas taimede varustatusele toitainetega mulla arvelt. Keskmised nisusaagid olid sõltuvalt sademetest 6 ja 8 t/ha vahel. Sademete hulk veidi üle 400 mm aastas.

Külastasime ka BASFi innovatsiooni põllupäeva Lipetski lähedal, kust ei puudunud põnevad katsetutvustused, meelelahutus ning korralik lõunasöök. Põllupäeval tutvustasid BASFi esindajad meile maisi herbitsiidi- ning fungitsiidilahendusi, näitasid fungitsiidi Priaxor efektiivsust talinisu ning odra haigustõrjel ning tutvustasid ka BASF’i uut puhtimislisandit, mis võimaldab ära jätta T1 fungitsiidi ning kaitseb taime kuni lipuleheni. Toode sobib hästi odrale, sest just odra puhul on oluline, et alumised lehed püsiksid võimalikult kaua tervena. Alumised, laiemad lehed suurendavad taimede fotosünteesivõimekust, sest lipulehe pind on odral väike. Puhtimislisand sisaldab fluksopüroksaadi, tuntud Xemium ® toimeainet, mis on efektiivne võrklaiksuse, kõrreliste jahukaste, äärislaiksuse, kõrreliste helelaiksuse, pruunlaiksuse ning roostete tõrjel.

Reisi lõpetasime giidituuriga Moskvas, külastades Kremlit ning kurikuulsat punast väljakut, kuhu 1987. aastal peale lähedal asuval sillal maandumist suundus lennukiga Saksamaa piloot Mathias Rust. Reis oli meeleolukas ning pikk bussireis andis võimaluse näha Venemaa väikelinnu ning ka põllumajandusliku tegevuse erinevusi mitmete piirkondade vahel.

Suur aitäh BASF-i meeskonnale ja kõigile osalejatele.

0/5 (0 Reviews)

Seotud postitused

Kommenteeri